Harmonogramy i prognozy wymagają przygotowywania wszelkiego rodzaju wykresów i diagramów. Mają one za zadanie zobrazować przebieg określonych danych w przydzielonym okresie lub czasie. Excel jest programem, który inaczej interpretuje wartości liczbowe niż daty i czas. Dlatego czasami uporządkowanie danych na wykresie może być trudne. Pokażemy tobie w jaki sposób poradzić sobie z trudnościami przy tworzeniu tego rodzaju diagramów.
Komórki w skoroszycie Excela mogą zawierać naprawdę mnóstwo danych. Często są one wypełnione wartościami o różnych charakterze. Dlatego ważne jest aby zadbać o formatowanie komórek. Proces ten sprawi, że staną się eleganckie i jednolite. Jednocześnie użytkownik uzyska większą czytelność wykresów i komórek.
Ciekawym sposobem na poradzenie sobie z brakiem czytelności komórek jest dodanie tekstu alternatywnego, który wyświetla się na żółtym polu i zawiera dodatkowe informacje po najechaniu na niego kursorem myszki. Aby dodać taki tekst wykonaj kilka kroków w odpowiedniej kolejności:
- Kliknij prawym przyciskiem myszki na obraz lub obiekt, wybierz z menu kontekstowego polecenie formatuj lub Tabele.
- Kliknij tekst alternatywny.
- W polach tekstowych Opis oraz Tytuł wpisz dodatkowe informacje które ułatwią Tobie kojarzenie komórek i korzystanie ze skoroszytu.
Jak działa wdrożenie RODO w firmie?
Dobrym sposobem na łatwiejsze korzystanie z danych zawartych w skoroszycie jest oznaczenie komórek jako tabeli. Taki sposób umożliwia porządkowanie danych np. wyświetlania ich dzięki sortowaniu od najmniejszej do największej lub odwrotnie, wyszukiwania określonych rodzajów wartości, zaznaczania przedziałów potrzebnych do wykresu. Aby zorganizować tabelę z dostępnych danych trzeba wykonać kilka kroków:
- Zaznacz komórki, które chcesz wykorzystać w tabeli, zacznij od pierwszej komórki wraz z tytułami kolumn, ponieważ one utworzą nagłówki tabeli.
- W menu kontekstowego wybierz Wstawianie, a następnie w grupie Tabele wciśnij Tabela.
- W oknie Tworzenia tabeli trzeba potwierdzić zakres komórek, który wybrałeś lub go zmodyfikować według potrzeby, to z nich tabela będzie pobierała dane, zaznacz koniecznie pole wyboru Moja tabela ma nagłówki aby uzyskać bardziej przejrzystą tabelę.
W ten sposób stworzyłeś tabelę, a jej komórki zyskały możliwość rozwijania szeregu opcji, które ułatwiają korzystanie z danych.
Te sposoby zmiany wyświetlania danych, a więc formatowania komórek, umożliwiają swobodne poruszanie się po skoroszycie i przejrzyste przeglądanie danych. Często formatowanie w Excelu powoduje zwiększenie przejrzystości i ułatwienie komponowania ze sobą poszczególnych grup danych. Porządkowanie danych jest kluczem do tworzenia dobry wykresów i diagramów.