Doing homework

Jak działa korekta tekstu w Wordzie?

Biznes

Pisanie różnych tekstów przez wieki ewoluowało w postaci różnych form. Na początku dziejów pismo miało postać obrazkową, zamiast liter ludzie używali konwencjonalnych i intuicyjnych znaków.

Z czasem pismo zaczęło ewoluować, a różne jego formy na wiele sposobów zmieniały się w różnych kulturach. Pisano między innymi na papirusie, pergaminie czy na tabliczkach glinianych. Rozpowszechnienie pisma nastąpiło wraz z pojawieniem się papieru i druku. Po raz pierwszy w historii na tak dużą skalę teksty nie były pisane wyłącznie odręcznie. Zanim to się stało, księgi przepisywane były między innymi przez skrybów. Takie przepisywanie zajmowało jednak bardzo dużo czasu.

Kolejnym, niezaprzeczalnie przełomowym momentem, który zrewolucjonizował sposób pisania, było pojawienie się komputera i programów przeznaczonych do pisania na komputerze. Obecnie pisanie na komputerze jest bardzo rozpowszechnione. Można nawet zaobserwować, że stopniowo wypiera ono pisanie odręczne, które nadal jednak całkiem często jest jeszcze obecne w wielu dziedzinach życia człowieka. Z czasem w programach, stworzonych do pracy na komputerze, zaczęło pojawiać się coraz więcej funkcji, które mają ułatwiać pracę. Jedną z takich funkcji jest korekta tekstu, między innymi w Wordzie.

Korekta tekstu w Wordzie może mieć różną postać. Może być to podkreślenie na czerwono danego wyrazu, który nie znajduje się w słowniku lub też pochodzi z innego języka. Może być to również nieznane dla programu nazwisko, czy też nazwa miejscowości. Oprócz tego, w nowszych wersjach tego programu, korekta tekstu może działać automatycznie. Dotyczy to zwłaszcza popełniania drobnych błędów, tzw. literówek, które poprawiane są przez program automatycznie.


Zobacz: Korektor tekstu


Automatyczna korekta dotyczyć może również zmiany na wielką literę po kropce. Istnieje jednak kilka możliwości na ustawienie korekty w tym programie tak, aby dostosowana była ona do naszych preferencji. Można wyłączyć niektóre opcje, czy na przykład zmienić język na inny tak, by program nie podkreślał wszystkich słów w tym języku jako błędów.