Monthly budget planning

Domowy budżet – po pierwsze kontrola

Bez kategorii

Czujesz, że zarobione przez ciebie pieniądze rozpływają się i kończą się w najmniej oczekiwanym momencie? Czas to zmienić!


Aby uszczelnić domowy budżet przede wszystkim zastanów się, czy nie ciążą ci drobne kredyty konsumenckie. Jeśli już je zaciągnąłeś, postaraj się spłacić je jak najszybciej. To kategoria wydatków, które najszybciej i najpodstępniej mogą doprowadzić nas do prawdziwego finansowego kryzysu. Zastanów się także, czy nie wydajesz także zbyt dużo pieniędzy na codzienne (mniejsze lub większe) przyjemności. Zmiana telefonu na nowy każdego roku czy nowy komplet garnków z pewnością nie są niezbędnym wydatkiem. Bardzo dobrym pomysłem będzie także zrobienie listy koniecznych wydatków.

Z nią domowy budżet będzie klarowny – szybko zauważysz, gdzie wydatki będzie można obciąć i na czym zaoszczędzić. Na początku postaraj się uwzględnić wszelkie wydatki konieczne do prawidłowego funkcjonowania rodziny (jak opłaty za rachunki czy pieniądze na zakup żywności). Odłóż je już na początku miesiąca. Bardzo szybko się przekonasz, że kontrolowanie finansów to pierwszy krok do finansowej niezależności. Bo chyba sam już zauważyłeś, że niezależnie, jak duża jest twoja wypłata, zawsze znajdziesz sposób, by te pieniądze wydać (i na końcu miesiąca znów być spłukanym)…