wooden pellets background

Firma. Ogrzewanie. Pellet czy węgiel?

Bez kategorii Firma

Okres jesienny czy zimowy wiąże się z tym, że musimy zaczynać palić czy to w piecu czy kominku. Biorąc pod uwagę czynniki finansowe i ekologiczne trzeba zadać sobie pytanie, czym palić w piecu? Pellet czy węgiel? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Jakie są zalety palenia węglem?

Najistotniejszą zaletą palenia węglem jest utrzymanie ciepła. Oczywiście, lepszym rozwiązaniem jest wybór węgla kamiennego, który jest zawiera niższą wilgotność i mniej siarki, tym samym czyni to ten rodzaj węgla bardziej ekologicznym i bezpieczniejszym rozwiązaniem dla osób posiadających centralne czy palących w piecach tzw. kozach.

Porównując rodzaje węgla, trzeba powiedzieć sobie, że węgiel brunatny jest o wiele tańszy od swojego kamiennego odpowiednika, ale tutaj kończą się jego zalety, bo jest to surowiec, który zanieczyszcza środowisko. Wspomnieliśmy już o utrzymaniu ciepła w przypadku palenia węglem i jest to fakt – odpowiednie palenie ma znaczenie i wykorzystując go, zapewniasz sobie wysokie temperatury przez długi czas i nie będziesz musiał co chwilę dokładać do pieca, by je utrzymać.

Wydawać by się mogło, że praktycznie wszystko jest uzależnione od razu węgla – nic bardziej mylnego. Istotnym czynnikiem będzie również wybór pieca grzewczego. Obecnie miasta starają się przechodzić z tzw. kopciuchów na piece bardziej ekologiczne i można uzyskać na nie dofinansowanie, co sprawia, że mieszkańcy coraz częściej inwestują w takie rozwiązania.


Czym różni się tak na prawdę węgiel od ekogroszku przeczytasz w artykule: https://kalorycznyekogroszek.pl/czy-wegiel-workowany-to-ekogroszek-jakie-sa-roznice/


Jakie są zalety palenia pelletem?

Przede wszystkim pellet to drewno, czyli surowiec naturalnie pozyskiwany. Oczywiście, węgiel jest podobnym surowcem, lecz drzewo jest mniej inwazyjne – jego spalanie powoduje mniej emisji CO2. Ponadto palenie pelletem sprawia, że masz mniejszą zawartość popiołu, co w efekcie będzie bardziej korzystne – nie będziesz musiał biegać z kolejnymi wiadrami wypełnionymi popiołem.

Pellet to materiał, który paradoksalnie nie należy do najtańszych, ponieważ jego formowanie wiąże się z technologicznymi procesami, które są skomplikowane i dopuszczenie takiego produktu do sprzedaży musi być poprzedzone wystawieniem stosownych certyfikatów. Od lat pojawia się pytanie, pellet czy węgiel? Na to pytanie odpowiedź nie jest taka prosta.


Jeśli pellet jest ekologiczny ale droższy to może ekogroszek? Co warto wybrać? https://kalorycznyekogroszek.pl/ekogorszek-dlaczego-warto/


Który z surowców lepiej wybrać?

Porównując pellet czy węgiel do siebie musisz zdecydować co jest dla Ciebie ważne. Palenie węglem daje większe utrzymanie ciepła przez długi czas, ale wiąże się z przykładaniem ręki do produkcji smogu i innych zanieczyszczeń, natomiast stosowanie pelletu pozwala na bycie eko i dbania o środowisko. Zestawiając ze sobą te 2 surowce pod kątem ceny, to nie ma wielkiej różnicy. Mamy nadzieję, że wybierzesz rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie i będziesz świadom jego stosowania.