Brainstorming startup ideas on a window

Jakie dofinansowanie dla firm?

Biznes

Start w biznesie nie jest prosty. Już na starcie trzeba dysponować pieniędzmi – bez tego ani rusz. A nie każdy może czy chce pozwolić sobie na kredyt. Zobacz, jakie dofinansowanie dla firm można wybrać i rozwinąć biznesowe skrzydła!

Unia Europejska

Dotacje unijne są bardzo popularną i przydatną formą wsparcia finansowego dla firm. Istnieje kilka form takiej pomocy.

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego przeznaczony jest dla małych i średnich przedsiębiorców w mniej rozwiniętych regionach. Kryterium udzielenia jest tutaj ogólny poziom rozwoju, na przykład województwa.

Fundusz Spójności przeznaczony jest jedynie dla tych państw, w których dochód na mieszkańca jest mniejszy od 90% średniej unijnej. Przeznaczony jest głównie dla działalności chroniącej środowisko czy rozwój działalności transportowej.

Urząd Pracy

Urząd Pracy może udzielić wsparcia przy rozpoczynaniu działalności. Wymagane jest, by przed złożeniem wniosku nie prowadzić żadnej działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy i nie otrzymać żadnej innej pomocy z Funduszu Pracy. Nie można także odmówić bez uzasadnienia wsparcia dla bezrobotnych.

Z wsparcia tego mogą korzystać bezrobotni, jednak częstą praktyką jest rejestrowanie się jako bezrobotny jedynie w celu uzyskania dotacji.

Pożyczki i kredyty

Są bardziej ryzykowną wsparcia, jednak wciąż skuteczną. Można skorzystać z kredytu pod hipotekę, co wiąże się z większą kwotą. Inne formy mogą nie być wystarczające dla pokrycia większych inwestycji. Kredyt może służyć wsparciu wydatków firmy, wprowadzeniu nowych technologii lub rozwojowi firmy.

Anioł biznesu

Jest to osoba poszukująca innowacyjnych biznesów, by wesprzeć je swoją wiedzą czy finansami w zamian za udziały w firmie. Forma ta jest szczególnie korzystna, gdyż oferuje nie tylko pieniądze, ale i wartościowe informacje, które mogą znacząco przyspieszyć rozwój.

Wsparcie dla startupów.

Definicja takiej firmy jest ogólna. Stwierdza, iż jest nią jedynie firma używająca nowych technologii w innowacyjny sposób. Szczegóły jednak podlegają dość dowolnej interpretacji. Natomiast zarówno prywatne firmy jak i fundusze oferują takim firmom wsparcie. Warunki są uzależnione od konkretnej firmy i mogą obejmować zarówno udziały jak i współpracę ze wspierającym podmiotem.