Closeup of credit cards

Jakie kredyty dla firm?

Firma

Każda firma potrzebuje pieniędzy. Czy to na rozbudowę, czy na bieżące operacje finansowe. A może na nieruchomość? Zobacz, jakie kredyty dla firm można wybrać na rynku.

Kredyt obrotowy

Jak sama nazwa wskazuje, jest on przeznaczony na realizację bieżących operacji finansowych firmy. W zależności od umowy zawartej z bankiem może być odnawialny lub nieodnawialny. Występuje on formie transz wypłacanych w określonych kwotach i terminach lub jako linia kredytowa. Wybór zależy od potrzeb i możliwości firmy.

Kredyt konsolidacyjny

Polega on na połączeniu już zaciągniętych zobowiązań. Dzięki temu rozwiązaniu można wydłużyć okres spłaty i zmniejszyć oprocentowanie, dzięki czemu raty będą dużo niższe. Nie jest to tylko rozwiązanie dla firm w tarapatach. Także prosperujące biznesy mogą wykorzystać taki kredyt do optymalizacji swoich zobowiązań.

Kredyt inwestycyjny

Przeznaczony na inwestycje firmy. Wymaga przedstawianie bankowi szczegółowych planów inwestycyjnych i analizy ryzyka. Okres kredytowania wynosi maksymalnie 60 miesięcy, jednak spłata kredytu może trwać maksymalnie do zakończenia inwestycji. Jeżeli planujemy spłacić zobowiązanie jednorazowo, mamy jedynie pół roku.

Kredyt na inwestycje wskazane

Tutaj to bank wskazuje cel i warunki. Jakkolwiek jest to ograniczenie swobody działalności firmy, rekompensują to znacznie korzystniejsze warunki, jak na przykład mniejsze oprocentowanie czy znacznie uproszczone procedury. A na wskazanej przez bank inwestycji firma i tak zarobi.

Kredyt hipoteczny dla firm

Działa na nieco innych zasadach, niż kredyt hipoteczny dla osoby prywatnej. Tutaj często nie ma wymogu przedstawienia biznesplanu. Ponadto banki jako zabezpieczenie przyjmą naprawdę szerokie spektrum nieruchomości. Dzięki temu większość firm będzie w stanie pozwolić sobie na takie rozwiązanie. Warunki są niezwykle korzystne dla kredytobiorcy, ponieważ często można już w trakcie kredytowania zmienić formułę rat ze stałej na malejącą lub odwrotnie. Dzięki temu można taki kredyt dopasować do zmiennej sytuacji. Kredyt można przeznaczyć na dowolne działania związane z prowadzeniem firmy.