Business Meeting in Modern Office

Startup – co to takiego?

Firma

W dobie internetu z pojęciem startup mamy coraz częściej do czynienia. Hasło to powstało stosunkowo niedawno, lecz cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a jego definicja nie została jeszcze do końca określona.

Jednym z najpopularniejszych określeń startupu sformułował przedsiębiorca z Doliny Krzemowej- S. Blank.

Stwierdził, iż „startup to tymczasowa organizacja, która poszukuje powtarzalnego i skalowalnego modelu biznesowego”.
Najprościej rzecz ujmując, startup to instytucja stworzona z ludzi, wskroś innowacyjna, nie posiadająca odpowiednika na rynku biznesowym.
Oferująca produkty konkurencyjne, nowe, polegająca na prawdopodobieństwie, iż produkt znajdzie swoich nabywców.

Szczególną cechą startupów jest fakt wykorzystywania w działalności zaawansowanych technologii, związanych zazwyczaj z przetwarzaniem informacji, a startupy to najczęściej projekty IT, które opierają swoje działania o aplikację mobilne.

Jak założyć startup?

Założenie startupu wymaga przede wszystkim pomysłu, dużego nakładu czasu oraz chęci i zapału. Jego główną zaletą jest to, że nie musimy na samym początku ponosić wysokich nakładów finansowych i posiadać pokaźnego kapitału, dlatego może być stworzony przez ludzi młodych np. studentów.

Niesie jednak ze sobą duże ryzyko porażki. Związane jest to zazwyczaj z małym doświadczeniem twórców takiego projektu. Dobry pomysł to nie wszystko. Należy stworzyć model działania i trzymać się narzuconych przez siebie wytycznych, aby startup mógł się rozwijać i przynosić zyski.

Po zdobyciu doświadczenia warto na własną rękę poszukać inwestora, który pomoże startupowi poszerzyć swoje pole działania i przeistoczyć się w firmę z prawdziwego zdarzenia.

Na całym świecie, również i w Polsce działają inkubatory przedsiębiorczości, w których startupy mogą pracować nad ulepszeniem swojego pomysłu. Taki inkubator oferuje poszerzanie wiedzy, miejsce do pracy oraz kontakt z inwestorami, którzy są w stanie zainwestować w innowacyjny produkt.

Najpopularniejsze startupy, który odniosły sukces i przeistoczyły się w firmy przynoszące wielomilionowe zyski to np. Amazon, Facebook, Uber czy Google.