Współczesne przedsiębiorstwo nie jest w stanie dobrze funkcjonować bez rozwiniętej infrastruktury komputerowej. Im większa skala przedsięwzięcia tym większe potrzeby informatyczne.
Każde wyzwanie pociąga za sobą koszty, a koszty to pieniądze i je trzeba znaleźć w najkorzystniejszej formie.
Źródła finansowania infrastruktury IT.
Środki własne
Najprostsza i najmniej kosztowna forma rozwoju firmy. Istnieje wszakże jeden warunek, finansowanie w oparciu o własny kapitał nie może zachwiać płynności finansowej.
Leasing
Bardzo popularna forma na pozyskanie środków na konkretny cel. Podjęcie leasingu jest najczęściej łatwiejsze i prostsze niż np. kredyt bankowy. Niskie oprocentowanie, niewielka kwota wykupu, zapis w 100 % po stronie kosztów u leasingobiorcy to dobre atrybuty przemawiające na korzyć. Małym minusem jest to, że przez cały okres trwania leasingu nie jest się właścicielem a jedynie użytkownikiem wyleasingowanego sprzętu.
Kredyt bankowy
Jedna z bardziej kosztownych form finansowania. Wbrew pozorom i zapewnieniom reklamowym, wymaga wielu zabiegów i odpowiedniej sporej ilości dokumentów.
Programy unijne
W ramach przynależności do Unii Europejskiej każdy przedsiębiorca spełniający odpowiednie wymogi może skorzystać z jednej z wielu form wsparcia finansowego. Programy wsparcia w różnych branżach można znaleźć w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju bądź w odpowiednich dla branży ministerstwach.
Dobrym źródłem są środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych. Bezzwrotna pomoc z tego Funduszu może być przeznaczona na dowolny cel.
Tworzenie nowych miejsc pracy
Następną możliwością uzyskania dodatkowych pieniędzy jest tworzenie nowych miejsc pracy w oparciu o dofinansowanie z Urzędu Pracy. Ta opcja wymaga od przedsiębiorcy spełnienia wielu kryteriów. Większość z nich pokrywa się z wymaganiami np. banku przy ubieganiu się o kredyt.
Podstawową korzyścią jest bezzwrotność środków. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne w przypadku tworzenia od podstaw infrastruktury IT.